Θετικά στοιχεία αλλά ήττα από τον Πελασγό με 57-67

Οι διψήφιοι Μπάχα και Κωσταπαππάς δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη.

Με όλη την προσοχή στα Playouts θέλει να τελειώσει το αντρικό τμήμα του Λακωνικού τη φετινή σεζόν. Στον αγώνα της Κυριακής ενάντια στον Πελασγό η ομάδα έδειξε ότι οι ελπίδες για την παραμονή στην Α΄ κατηγορία παραμένουν  ζωντανές. Η «καινούρια» ομάδα του Θ. Σκιαδά έχει ξεκινήσει να δένεται εντός και εκτός γηπέδου, κάτι που παρατηρείται κατά τη διάρκεια των τελευταίων αγώνων.

Στον αγώνα της Κυριακής (16/2) το τελικό αποτέλεσμα δεν αδικεί την εικόνα της ομάδα ενάντια στην 3η ομάδα της διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Με Μπάχα, Κωσταπαππά, Σφυρή, Κορίνη και Ζορμπάνο στο αρχικό σχήμα του Λακωνικού η ομάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-19. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κ. Κωσταπαππάς, ο οποίος έδωσε λύσεις επιθετικά φτάνοντας τους 11 πόντους (4/4 βολές, 2/4 2π, 1/1 3π.) μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Η ομάδα βέβαια πλήρωσε ακριβά τα φάουλ που έκανε σε αυτή την περίοδο καθώς και την αστοχία των υπόλοιπων παικτών, που είχαν 1/9 σουτ.

Ένα 12-9 επί μέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο έστειλε τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με μόλις ένα πόντο διαφορά (27-28). Κύριος λόγος η κυριαρχία στα Ριμπάουντ με Δ. Μιχελάκο και Β. Ζορμπάνο που μέτρησαν από 4 ριμπάουντ ο καθένας σε αυτή την περίοδο.

Η επιθετική έκρηξη του Μπάχα στο 3ο δεκάλεπτο (8π., 3 κερδισμένα φάουλ) επισκιάστηκε από τις κακές επιλογές της ομάδας στην επίθεση και την άμυνα και επέτρεψε στη διαφορά να φτάσει τους 10 πόντους αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν 25 πόντους με 5 τρίποντα(!).

Με μία καλή εικόνα στα τελευταία δέκα λεπτά (14-14 σκορ) ο Λακωνικός τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους διαφορά και περιμένει την τελική διαμόρφωση της τελικής κατάταξης για να μάθει τον αντίπαλό του στα Playouts.